599,-
299,-
Bliv curling-stjerne, og nyd sund kvalitetstid med venner
Vil du samle venner eller familien om en sund og sjov beskæftigelse? Curlingsporten er for alvor brændt igennem som en medrivende tv-sport. Til Vinter-OL lokker den tusindvis af danskere foran skærmen. Nu har du mulighed for at lære alt om det fascinerende spil sammen med andre nybegyndere – fra den elegante måde at glide hen ad isen på til det taktiske spil med kosten i og omkring "huset".
10 uger med teknik, taktik og masser af tid på isen
Du får 10 ugers træning. Hver træningsgang fokuserer på et teknisk element som taktik, fejning, balance og kommunikation. Efter en kort teorigennemgang kommer du ud på den 42 meter lange isbane og prøver det af i praksis. På isen indgår der tekniske øvelser, taktiske overvejelser, fysisk træning, konkurrencer og pointlege. Træningen er derfor både varierende og udfordrende for dig.
Du får:
- 10 ugers curlingtræning
Værd at vide om forløbet:
- Forløbet strækker sig over 10 uger med opstart søndag d. 15/1 2017.
- Træningstiden er søndag kl. 18.40-20.20
- Der er 4 personer på et hold
- Tilmelder du dig alene, bliver du sat sammen med tre andre
- Aarhus Curling Klub stiller sko, sten og kost til rådighed
- Medbring varmt og løst sportstøj
- Ved tilmelding kan du bede om at komme på hold med venner/familie
- Træningen er varierende og udfordrende og består af tekniske øvelser, taktiske overvejelser, fysisk træning, konkurrencer og pointlege
Værd at vide om curling
- Curling spilles på is mellem 2 hold a 4 personer
- Hver spiller sender den 20 kilo tunge sten mod "huset" i modsatte ende af banen, mens medspillerne fejer for stenen
- Holdet med flest sten nærmest centrum scorer point
- Det er en fysisk krævende og taktisk holdsport
- Hvert hold har en skipper, der styrer holdets taktik
Psst! Efter de 10 uger har du mulighed for gratis at deltage i holdturneringen Kingo Cup i Silkeborg. Her kan du prøve de ting af, du har lært.